x 
Twój koszyk jest pusty

Aby zamówić przewodnik prosimy zalogować się do księgarni.

Elbląg

Warmiński surowy Elbląg od wielu lat kojarzy się z zakładami stoczniowymi i wiecznie odbudowywaną starówką. A rzeczywistość jest zupełnie inna.
Gruntownie odbudowane Stare Miasto kusi kafejkami, restauracjami i piwiarniami. Kolorowe fasady kamieniczek przypominają o bogactwie tego hanzeatyckiego grodu nad rzeką Elbląg a rzeźba Piekarczyka przypomina o bohaterskich czynach mieszkańców miasta.
Najciekawszą atrakcją wg mnie w Elblągu są tzw. formy przestrzenne – rzeźby z metalu ustawiane podczas Biennale Form Przestrzennych w latach 60 i 70 – tych XX wieku. Finezyjne, nieraz surowe w przekazie albo zupełnie futurystyczne rzeźby zdobią wiele ulic, skwerów, placów w mieście i są swoistą wizytówką Elbląga.
Ale Elbląg to nie tylko starówka i okaleczone ostatnią wojną centrum. To także przedwojenne dzielnice mieszkaniowe, gdzie można jeszcze znaleźć stare, zabytkowe kamienice czynszowe, w których mieszkali robotnicy fabryk elbląskich. To także wielkie i świetnie zagospodarowane tereny zielone: parki, ogrody i skwery. To wreszcie nowoczesna i ciekawa architektura, która tutaj jak nigdzie udanie łączy przeszłość z teraźniejszością.