x 
Twój koszyk jest pusty

Leśna - małe miasto wielkie atrakcje

Jest takie małe miasteczko o którego istnieniu niewielu wie. To miasto to Leśna. Mała podgórska mieścina leży u podnóża gór Izerskich nad Kwisą i jeziorem Leśniańskim w bardzo malowniczerj okolicy.

Całe centrum Leśnej zabudowane jest zabytkowymi, kolorowymi kamieniczkami a na kameralnym rynku stoi ciekawy ratusz. Niepodal nad brzegiem Kwisy stoi kościół św. Jana Chrzciciela a nieco dalej od centrum zabytkowe zabudowania dawnych zakładów jedwabniczych "Dolwis", kolejny kościół i liczne stare domy, gmachy i pomniki.

Leśna żyła dzięki turystyce i przemysłowi - do początku XXI wieku działała tu olbrzymia tkalnia jedwabiu, która historią sięgała XVIII wieku. Funckjonowało też przedsiebiorstwo obuwnicze ale oba te zakłady zakończył już działalność a Leśna rozwija na swoim terenie turystykę.

A jest co zwiedzać bowiem większość turystów zajeżdża na ziemie leśniańską nie ze względu na miasto ale z racji zlokalizowanego tu wspaniałego, monumentalnego zamku Czocha, który leży zaledwie 2,5 km od Leśnej na malowniczym brzegu jeziora Leśniańskiego w miejscowości Sucha. Zamek wsyatwiony w XIII wieku jest tłumnie odwiedzany przez turystów ale stanowi tez wdzięczne tło licznych plenerów zdjęciowych, fotograficznych czy malarskich.

Warto wiedzieć że w sąsiedztwie Leśnej znajdują sie aż 3 zamki. Czocha, ruiny zamku Świecie przy drodze do Pobiednej (warto je zwiedzić by usłyszeć fascynującą opowieść właścicieli o determinacji i uporze w jego odzyskiwaniu dla turystów) oraz odbudowywany właścnie zamek Rajsko leżący na północnym brzegu jeziora Złotnickiego.

A co jeszcze warto obejrzeć będąc na gościnnej ziemi leśniańskiej? Z pewnością Złotniki Lubańskie - dawne miasto kopaczy złota z drewnianym ratuszem (będacym niestety w ruinie) i zabytkową zabudową rynku czy Pobiedną, gdzie zostało trochę budynków z czasów gdy była ona miastem oraz stoi okazały pałac będący świetnym przykładem barokowego założenia rezydencjonalnego (niestety od kilkunastu lat jest on w permanentnej odboduiwe wobec czego dostęp do niego jest nieco utrudniony). A zatem zapraszam do Leśnej!  A jeśli chcecie wiedzieć więcej o Leśnej i najbliższych okolicach polecam lekturę naszego nowego przewodnika po Leśnej:)