x 
Twój koszyk jest pusty

Miasto które samochód rozsławił

506px-POL Nysa COA.svg

Jest takie miasto, położone w południowo-zachodniej części woj. opolskiego, które nie każdy zna ale każdy kojarzy najbardziej sztandarowy produkt głównego zakładu tego miasta.

Ten produkt to popularny, chętnie kupowany samochód dostawczy "Nysa" produkowany przez ponad 40 lat w Fabryce Samochodów Dostawczych w Nysie właśnie. Znane "nyski" były obiektem żartów ale faktem jest że jeździły dosłownie wszędzie - można je było spotkać jako karetki, radiowozy, auta dostawcze, pracownicze a nawet...autobusy. Produkcja zakończyła się definitywnie w 1994 roku a sam zakład prawie 10 lat później zakończył działalność.

Miasto Nysa w którym oprócz samochodów produkowano wiele innych rzeczy (szklane ozdoby, skóry, urządzenia cukrownicze, meble metalowe) jest trzecim co do wielkości miastem Opolszczyzny i jednym z najważniejszych historycznych miast Śląska.

Nazywane częśto "śląskim Rzymem" zostało brutalnie okaleczone podczas ostatnioej wojny ale mimo tego i mimo wołającej o pomstę do nieba odbudowy (gdzie w centrum w miejscu zabytkowych kamieniczek stanęły bloki) Nysa ma zaskakująco dużo zabytków.

Począwszy od wspaniałego gotyckiego kościoła św. Anny, odbudowaną wieżę ratusza, okazałe barokowe i renesansowe kościoły, liczne kamieniczki w centrum i budynek wagi miejskiej po niezliczone kamienice czynszowe stojące na dawnych przedmieściach czy prawdziwe arcydzieło kowalstwa artystycznego - kuta w żelazie tzw. piękna studnia".

Nysa oprócz tego ma jedna z największych twierdz w Europie częściowio udostępnioną do zwiedzania, liczne gmachy i budynki urzędowe (wszak była stolica regionu w czasach pruskich) oraz piękne tereny zielone.

A gdy już się zmęczycie ogromem zabytków i zgiełkiem ruchiwych ulic centrum Nysy zajrzyjcie na... nyska riwierę. W Nysie istnieje bowiem jedno z większych sztucznych zbiorników przeznaczonych do odpocznku i rekreacji w Polsce.

Zajrzyjcie do Nysy - choćby na chwilę - naprawdę Was to miasto zaskoczy! Do zobaczenia w Nysie:)