x 
Twój koszyk jest pusty

Cztery litery nad Wartą położone

logo-Śremu

Około 50 km na północny wschód od Leszna, 90 km na zachód od Kalisza i 40 km na południe od Poznania leża owe tajemnicze "cztery litery nad Wartą położone". O co chodzi? Co to za litery? Otóż moi mili chodzi o ŚREM.

To wielkopolskie miasto o jednej z najkrószych nazw w Polsce leży nad Wartą wśród lasów i pól w centralnej części woj. wielkopolskiego w powiecie śremskim którego jest stolicą. Śrem to stare miasto założone w XIII wieku i nie zniszczone podczas ostatnich wojen efektem czego jest stare, zabytkowe centrum.

Warto tu przyjechać choćby ze względu na ciekawy architektonicznie rynek (plac 20 Października) z magistratem, urokliwymi kamieniczkami i pomnikami; ze względu na zabytkowe kościoły oraz monumentalną neogotycką wieżę ciśnień wspaniale iluminowaną nocą. W mieście też istnieje jeden z największych i najpiękniej urządzonych parków miejskich w Wielkopolsce gdzie znajdziemy zoo, stadion miejski czy kilka interesujących pomników;muzeum miejskie ze świetnie zaaranżowanymi wystawami poświęconymi tematyce regionu czy łądna dzielnica willowa z rezydencjami z przełomu lat 20 i 30-tych XX wieku.

Równiez okolice Śremu są ciekawe - można tu zobaczyc np. ostatni z zachowanych pomników socjlsditycznego działacza PRL Marcina Kasprzaka stojący w Czołowie, gdzie urodził się Kasprzak. Warto obejrzeć pałac (choć to trudne z racji niedostępności) i drewniany kościół w Błociszewie, drewniany kościół w Mórce, wspaniały neorenesansowy pałac w Psarskim (uwaga na wśibskie panie które mimo że ośrodek - mieście sie tu Dom Pomocy Społecznej-jest ogólnodostępny gonią turystów z aparatami) czy pałac w Kadzewie.

Zatem miłego zwiedzania i do zobaczenia na Ziemi Śremskiej:).