x 
Twój koszyk jest pusty

Pod skrzydłami szybowców

logo-leszno

W południowej Wielkopolsce ok 80 km na południe od Poznania na skrzyżowaniu ważnych dróg leży niekwestionowana stolica regionu - miasto Leszno.

Założone przez Leszczyńskich do dzis zachwyca niemalże w całości zchowaną starówką z pięknie odrestaurowanymi kamieniczkami, najładniejszym barokowym ratuszem w tej części Polski, niezliczonymi kościołami oraz ciekawymi budynkami publicznymi m.in. siedzibą remizy strażackiej.

Jednak to co wyróznia Leszno wśród innych miast tego typu to tradycje szybowcowe. W 65-tysięcznym mieście od 1952 roku działa Centralna Szkoła Szybowcowa wraz z 90 ha lotniskiem szybowcowym kształcące polskich pilotów. Praktycznie wszyscy piloci polscy zarówno ci sterujący sportowymi maszynami jak i dużymi pasażerskimi samolotami kształcili się w Lesznie. Na lotnisku w Lesznie-Strzyżewicach zobaczyć można charakterystyczne hangary, wieżę konrolną i szybowce - od najmniejszych treningowych po profesjonalne maszyny.

Corocznie w czerwcu mna lotnisku organizowany jest Piknik Szybowcowy, gdzie można obejrzec pokazy szybowców, przelecieć się balonem czy zapoznać z historią leszczyńskiej szkoły.

Ale Leszno zaskakuje róznorodnością - obok małych, kameralnych kamieniczek i domków rodem z małego miasteczka stoja wielkie czynszowe kamienice; obok willi stoją kameralne bloki.

Leszno to tez miasto na wskroś nowoczesne: spokojne zbudowane w ostatnich 30 latach osiedla mieszkaniowe zatopione w zieleni, szerokie arterie komunikacyjne, duże centra handlowe i fabryki stawiają Leszno wśród miast dobrze rozwiniętych.

Warto podczas podróży po Polsce zawitać do gościnnego Leszna i poświęcić trochę czasu na poznanie tego fascynującego, położonego na terenach pozostającyh pod wpływem Wielkopolski i Dolnego Śląska miasta.

Do zobaczenia na szlaku, do zobaczenia w Lesznie:)