x 
Twój koszyk jest pusty

Między rzekami leży Międzyrzecz

POL Międzyrzecz COA.svg

W centralnej części położonego w zachodniej Polsxce woj. lubuskiego między rzekami leży Międzyrzecz. Miasto o ponad 800-letniej historii leży w widłach rzek Obry i Paklicy na terenie Pojezierza Lubuskiego wśró lasów i jezior.

Warto tu przystanąć nie tylko ze względu na ładne zabytkowe centrum, dawny cmentarz żołnierzy radzieckich, ruiny średniowiecznego zamku stojące pośrodku wyspy w parku miejskim ale tez ze względu na olbrzymi zespół szpitalny w Międzyrzeczu-Obrzycach w którym w czasie II wojny światowej zginęło blisko 7000 osób - głównie niepełnosprawnych, chorych umysłowo i nerwowo, emerytów i rencistów. w ramach akcji T4. Ofiarami byli Niemcy, Polacy, Czesi, Słowacy, Francuzi. Oprócz osób chorych zabijani tu byli także robotnicy przymysowi, jeńcy wojenni, wichrzyciele polityczni i inne niewygodne osoby. Do dziś o tym smutnym procederze przypominają pomniki i tablice pamiątkowe.

W Międzyrzeczu działa też sanktuarium Pięciu Męczenników Polskich, które jest interesującym przykładem nowoczesnej architektury sakralnej.

Warto zapoznać się z okolicami Międzyrzecza - znajdziecie tu czyste jak łaza jeziora, stare wiejskie kościółki, dawną bazę wojsk radzieckich zamieszkałą obecnie przez nowych mieszkańców czy dawne dwory szlacheckie zamienione na hotele.

W rejonie Międzyrceza duża atrakcją jest Międzyrzeczki Rejon Umocniony ze swoimi bunkrami, zasiekami i podziemiami budowanymi przez wojska niemieckie w latach 1934 - 1936 w celu obrony granic Rzeszy przed najeźdcami. W bunkrach MRU żyją nietoperze a w celu ich ochrony powołano największy w Polsce i jeden z największych w Europie rerewatów ochronnych.

Warto go odwiedzić podczas wizyty w rejonie Międzyrecza tak samo jak sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej położone w niewielkim Rokitnie. Do zobaczenia na ziemi Międzyrzeczkiej:)