x 
Twój koszyk jest pusty

Przedziwna to historia

Logo Miasta Ustroń

Każdy z Was wie, gdzie leży Wisła, Szczyrk czy Istebna. Ale czy zastanawialiście się co jeszcze można zobaczyć w okolicy tych miast?

Otóż w bliskim sąsiedztwie Wisły pomiędzy Cieszynem, Skoczowem a Wisłą leży malowniczy Ustroń. Przedziwna to historia - gród ten leży pod górą Czantoria - jedną z najeciekawszych i najbardziej urokliwych gór beskidzkich ale sam nie jest często odwiedzaną miejscowością. A szkoda.

Znajdziecie tu zadbane, typowo turystyyczne centrum, liczne kawiarenki, restauracje i bary oraz część uzdrowiskową i rekreacyjną. Elementem charakterystycznym Ustronia są domy wycieczkowe -  piramidy wybudowane w latach 70, 80 i 90 - tych XX wieku na zboczach góry Równica w dzielnicy Zawodzie. Pierwotne założenie zakładało budowę 28 piramid, ośrodka cenralnego - sanatorium oraz całego szeregu budynków towarzyszących. Z powodu załamania gospodarki kraju i upadku wielu przedsiębiorstw udało się wybudować centralne sanatorium, swym kształtem przypominające wielki pasażerski prom sunący po oceanie zieleni oraz kilkanaście pawilonów hanldowych. Powstało też 17 z zaplanowanych 28 piramid. Do dzis są one znakiem rozponawczym Ustronia a ich widok z trasy szybkiego ruchu DK81 z Katowic do Wisły zapowiada wjazd do miasta.

Warto będąc w Ustroniu wejśc na górę Czantoria, skąd świetnie widać miasto, pospacerować po okolicznych szlakach, zobaczyć drewniany kościółek i zabytkowy ratusz oraz napić się lokalnych wód.

A w sezonie zimowym skorzystać z bazy narciarskiej i wyciągów narciarskich bo Beskidy to istny raj dla narciarzy. Do zobaczenia zatem w Ustroniu!