x 
Twój koszyk jest pusty

Bracia i siostry przedstawiam wam Pińczów

506px-POL Pińczów COA.svg

1W średkowo - południowej Polsce w południowej części woj. świętokrzyskiego leży spokojne powiatowe miasteczko Pińczów. Rozłożone w pagórkowatym terenie nad Nidą kusi turystów swymi atrakcjami.

Okolice Pińczowa to turystyczny region zwany Ponidziem. I choć Pińczów jest bardzo starą osadą (prawa miejskie otrzymał w 1428 roku) to do dnia dziesjszego nie zachowało się wiele zabytków. Natomiast te, które przetrwały mają niespotykaną nigdzie indziej oprawe architektoniczną. Związane jest to z bardzo rzadkim typem materiału budowlanego z jakiego sa one wykonane. Mowa o wapieniu czy jak kto woli piaskowcu pińczowskim. To z niego powstało wiele budynków w Polsce i na świecie i to on nadał charakterystyczny wygląd kamienicom, kościołom i budowlom w miasteczku.

A co warto tu zobaczyć? Z pewnością kościół parafialny, dawną synagogę, zabudowę rynku, pałac, bodajże jedyny w Polsce pomnik Adolfa Dygasińskiego urodzonego w wiosce koło Pińczowa powieściopisarza i poety. A produkowane przetwory, soki i napoje z logo z nazwą miasta są naprawdę wyśmienite. A zatem do zobaczenia w Pińczowie!