x 
Twój koszyk jest pusty

U podnóża zamku Książ

logo swiebodzice jpg

Niemalże każdy kojarzy majestatycznie górujący nad okolicą zamek Książ położony w kompleksie miejskim Wałbrzycha. Zamek położony kilaknaście kilometrów od centrum tego dawnego ośrodka górniczego tak naprawdę leży najbliżej...Świebodzic.

To niewielkie dolnośląskie miasteczko od lat żyje w cieniu zamku i większego brata i jest przez turystów w większości pomijane. Niesłusznie. Centrum tego 800-letniego miasta nad Pełcznicą aż kipi od zabytków. Piękny ratusz - dzieło K.F. Schinkla, liczne kolorowe kamieniczki, kościoły, pałac Seidlów wzniesiony w stylu romantyzmu angielskiego czy mocno rozbudowane dawne przedmieścia z niezliczona ilością okazałych XIX - wiecznych kamienic czynszowych to tylko część atrakcji Świebodzic.

A do tego dochodzi piękny gruntownie odresturowany dworzec PKP, dawne wsie włączone w granice miasta - Pełcznica i Ciernie czy zabytkowe już gmachy fabryczne zachęcają obieżykrajów do zwiedzania.

Świebodzice w XIX wieku a szczególnie w latach Polski Ludowej były dużym ośrodkiem przemysłowym - działały tu zakłdy bawełniane "Silena", odzieżowe "Rafio", odlewnia metali "Famalen", zakłady elektrotechniczne "Mera Refa", fabryka słodyczy "Śnieżka", zakłady lin "Defalin" czy najbardziej znany zakład miasta fabryka grzejników "Termet". Spotro z tych zakładów powstało w XIX wieku a zabudowania po nich do dziś widoczne sa w panoramie miasta. Warto je obejrzeć zanim ktoś wpadnie na to by je zburzyć.

A i okolice miasta sa niezwykle ciekawe - dośc wymienić Dobromierz z pięknym zalewem i zabudową małomiasteczkową, Wałbrzych, uzdrowisko Szczawno-Zdrój i wspomniany Zamek Książ który z zamkiem Cisy i Książańskim Parkiem Krajobrazowum stanowi nie lada atrakcję. A zatem do zobaczenia w Świebodzicach:)