x 
Twój koszyk jest pusty

Tam gdzie szkło to świętość

logo krosno

Daleko na południowym-wschodzie Polski leży gród w którym szkło to prawdziwa świętość. Dlaczego? Ano bo miasto to prawdziwie "szkłem stoi". Działają tu huty szkła, centrum kultury szkła, małe manufaktury szklane i zdobnicze szkła, szkoły szklarskie. Jakie to miasto? Czy już się domyślacie?

Tak tak to miasto to Krosno. Stary królewski gród rozłożony po obu brzegach Wisłoka leży u bram jednego z najpiękniejszych zakątków Polski - Bieszczadów. Same Krosno do 1999 roku było stolicą samodzielnego województwa krośnieńskiego a okres ten skutkował znaczącą rozbudową miasta: powstały nowe osiedla mieszkaniowe, arterie, szkoły, domy kultury. Powstały tez zakłady a w dużym stopniu rozbudowano działające od 1923 roku Krośnieńskie Huty Szkła.

Szkło z Krosna znajduje się nie tylko w tysiącach domów Polski ale tez spotkać je można na stołach wielu krajów europejskich, amerykańskich czy azjatyckich. I choć dziś przyszłość krośnieńskich hut nie jest łatwa to nadal wraz z kilkudziesięcioma podobnymi zakładami w mieście i okolicy tworzą one prawdziwe szklane zagłebie. Jest to jeden z największych okręgów produkcji szkła użytkowego na świecie. Aby uchronić unikatowośc produkcji i tradycje z nią związane kilka lat temu powołano do życia Centrum Dziedzictwa Szkła, które ma za zadanie dokumentować życie zakładów szklarskich i hut, gromadzić wszelkie eksponaty związaen z produkcją szkła w Krośnie.

W mieście natomiast z pewnościa warto zobaczyć malowniczą, kameralną starówką z licznymi zabytkami - wszak Krosno zwane było "Parva Cracovia" czyli "Małym Krakowem". Oprócz pięknie utrzymanego Rynku z podcienionymi kamieniczkami, ratuszem i kościołem farnym znajdziemy tu liczne gmachy, pomnik Ignacego Łukasiewicza, który związany był z Krosnem (drugim przemysłem w Krośnie jest przemysł naftowy) czy zabytkowe kościółki jak choćby ten św. Wojciecha z Zawodzia. Warto też zajrzeć do miejskich muzeów: Podkarpackiego, Rzemiosła, Szkła czy Podkarpackich Pół Bitewnych.

Podkarpackie Krosno warte jest odwiedzin z wielu względów dlatego nie zapomnijmy go dodać do naszych planów wyjazdowych i do zobaczenia w Krośnie!