x 
Twój koszyk jest pusty

Miasto na miedzi

540px-POL Lubin COA.svg

W północnej części woj. dolnośląskiego leży jeden z najbogatszych rejonów przemysłowych w Polsce - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM). Bogate złoża zalegającej tu miedzi na wiele lat dały zatrudnienie mieszkańcom w kopalniach, hutach i zakładach przerobu miedzi. Choć nazwa sugeruje że głównymi ośrodkami LGOM-u są Legnica i Głogów to w rzeczywistości największa koncentracja zakładów przemysłowych związanych z wydobyciem i obróbką miedzi jest w...Lubinie.

To drugie co do wielkości miasto zagłebia (75 tys. mieszkańców) jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem większości kojarzącym sie z wielkimi blokowiskami i zakładami przemysłowymi, ktore mija się jadąć szerokimi, dwupasmowymi arteriami komunikacyjnymi

Jednak Lubin ma kilka zabytków stojących w historycznym centrum miasta. I choc giną one dzis w potoku betonu, szkła, nowoczesnych arterii i centrów handlowych to wprawny obieżykraj wynajdzie je wśród miejskiej dżungli.

Na dawnym rynku zniszczonym w latach 40-tych XX wieku stoją nowoczesne bloki które otaczają XIX-wieczny ratusz - dawna siedzibę władz miejskich. Pomiędzy blokami przebija sie sylwetka jednego z najstarszych kościołów miasta. Gotycka świątynia powstała już w XIII wieku. Na drugim końcu rynku (niestety niefortunnie rozkopanego kilka lat temu) stoi ładnie odrestaurowana brama Głogowska. Kawałek dalej Centrum Kultury "Muza" będące swojego czasu największych centrum kultury woj. legnickiego.

W centrum znajdziecie tez fragmehty murów obronnych, kilkanaście starych kamieniczek, dwa małe zabytkowe kościółki, dawna cerkiew czy stare kamienice czynszowe. Specjalnością Lubina są nowoczesne kościoły bidowane w latach powijennych. Są to budowle stawiane z olbrzymim rozmachem, nierzadko z bardzo kontrowersyjną architekturą. Warto też obejrzeć kopalnie miedzi, zakłady przetwórcze miedzi czy dawny stadion im. 40-lecia Powrotu Ziem Zachhodnich do Macierzy na którym trenuja piłkarze Zagłębia Lubin. W dzielnicy Stary Lubin stoi piękny szachulcowy kościół.

A co ciekawego znajdziecie w okolicach miasta? M.in. największy w Europie zbiornik osadów poflotacyjnych z produkcji miedzi "Żelazny Most", pałac w Szklarach Górnych, Chróstniku, liczne stare kościoły wiejskie. A zatem do zobaczenia w Lubinie i okolicach!