x 
Twój koszyk jest pusty

Z ptakami za pan brat

herb witnica

W północnej części woj. lubuskiego, ok 20 km ona zachód od Gorzowa leży takie małe, zagubione wśród lasów i pół miasteczko.

To miasto słynące z trunku warzonego w miejscowym browarze znają wszyscy miłośnicy płynnego chmielu. Znają je też niemalże wszyscy miłośnicy ptactwa, które w zadziwiająco dużej ilości gniazduje w okolicach tego miasteczka. Co to za miasteczko?Co to za gmina?To miasto to Witnica.

Niewielkie lubuskie miasto jest bardzo stara osadą znaną już od XIII wieku ale prawa miesjkie dostało dopiero w latach 20-tych XX wieku. Dziś nie znajdziecie tu charakterystycznego rynku, nie ma tu zabytków wysokiej jakości choć centrum miasta jest zabytkowe - stoi tu m.in. zabytkowy kościół, neogotycki ratusz, liczne stare kamienice z XIX i początku XX wieku prezentujące przeważnie styl eklektyczny bądź klasycystyczny czy zabytkowy browar warzący jedno z najbardziej cenionych piw w Europie. Ale prawdziwym magnesem przyciągającym na te tereny turystów jest Park Narodowy Ujście Warty. Na ogromnych rozlewiskach rzeki Warty żyją tysiące ptaków z wielu rzadkich gatunków. Miłośnicy przyrody moga je bez problemu obserwować z wielu punktów widokowych, obserwacyjnych.

Uzupełnieniem jest niezwykle interesująca flora występująca na tym terenie. A co ciekawego jeszcze można tu znaleźć?Stare wiejskie kościółki, w tym niektóre szachulcowe; pałace i rezydencje dawnych właścicieli ziemskich czy dawne miasteczka takie jak Słońsk, który kusi turystów ruinami zamku, urokliwa starówką i muzeum urządzonym w dawnym obozie jenieckim. A więc do zobaczenia na gościnnej i pełenej atrakcji Ziemi Witnickiej