x 
Twój koszyk jest pusty

Poklucz w Kluczborku

logo klb a

Drogi Turysto jeśli jedziesz z Poznania do Bytomia i Katowic najprawdopodobniej będziesz przejeżdżał przez północne terytoria woj. opolskiego. Na codzień mija sie je tranzytem nie bacząc na możliwe atrakcje. A to wielki błąd.

Największym miastem tego regionu jest kilkusetletni Kluczbork. Miasto stare, zabytkowe, urocze, pełne atrakcji i ciekawostek. Dawna stolica regionu a i dziś niekwestionowane centrum północnej Opolszczyzny. Kluczbork ma w dużej mierze zachowaną starówkę z pięknym ratuszem, kościołami, gmachami użyteczności pubicznej czy okazałą bramą Krakowską i jej wieżą. Ciekawe sa też skansen bartniczy czy piękne gmachy starostwa, sądu i innych urzędów.

Dodatkowo w nieco bardziej odległych od centrum ulicach zachowało sie całkiem sporo starych czynszowych kamienic a nad Stobrawą znajdziecie średniowieczne mury obronne. W Kluczborku istnieje też cmentarz żołnierzy radzieckich, zabytkowe parki, dworzec kolejowy i ciekawe pomniki. Warto pokluczyc po ulicach Kluczborka aby chłonąć atmosferę dawnego miasta, poczuć klimat przedwojennego Kreuzburga i zapoznać się z historycznymi obiektami świadczącymi o przeszło 750-letniej historii grodu nad Stobrawą.

A jeśli macie więcej czasu to wybierzcie się za miasto. Wszak okoliczne wsie słyną z gospodarności, nierzadko wsie sa czyste, zadbane z zagospodarowanym centrum.

Jednak największymi atrakcjami miejscowości gminy Kluczbork czy sąsiednich gmin Wołczyn, Byczyna i Lasowice Wielkie tworzących powiat kluczborski są piękne i nieco tajemnicze drewniane kościółki. W okolicach Kluczborka jest ich kilkanaście a co jeden to inny. Stoją przeważnie w centarch miejscowości pieczołowicie restaurowane i kochane przez mieszkanców. W dobie szkła, stali i betonu naprawdę warto sie im przyjrzeć, poczuc ten charakterstyczny zapach kilkusetletniego drewna i obejrzec mistrzowską ciesielską i stolarską robotę. Zatem do zobaczenia na pieknej ziemi Kluczborskiej!. .