x 
Twój koszyk jest pusty

Chorzów wprawia w ruch

indeks

Każdy z Was wie gdzie leży Górny Śląsk. Każdy zna choćby jedno z wielu miast tego regionu. Zapewne też wielu z Was zna choćby ze słyszenia nazwę Chorzów. Ale czy umiecie ją ubrać? Czy jesteście w stanie wypełnić treścią tę nazwę? Jeśli tak to jesteście szczęściarzami, którzy poznali to wspaniałe i arcyciekawe górnośląskie miasto.

Chorzów to jedno z największych miast Polski dzis liczące 112 tys. mieszkańców. I choc przez ostatnie lata liczba mieszkańców maleje (w 1990 roku Chorzów liczył ponad 150 tys. mieszkańców) to nadal ma on wielkomiejski sznyt.

Chorzów choć od zawsze kojarzył się z wielkimi hutami, "Konstalem", który przez lata jako jedyny zakład w Polsce produkował tramwaje i stadionem oraz klubem piłkarskim "Ruch" to dziś na nowo buduje swoje oblicze. Ale jest to oblicze oparte na wspaniałych zabytkach (setki bogato zdobionych kamienic, stare zabytkowe kościoły, gmachy szkół, urzędów, firm), kulturze (jeden z najlepszych teatrów w Polsce, domy kultury, liczne wydarzenia plenerowe) i zrewitalizowanych terenach zielonych.

To właśnie zieleń i liczne dobrze zagospodarowane parki świadczą o wyjątkowości tego miasta. Bo gdzież indziej blisko 1/5 miasta zajęta jest przez jeden z największych parków miejskich w Europie? Mowa tu o Parku Śląskim dawnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Powstał on w 1950 roku i jest zielonymi płucami Śląska. Znajdziecie tu wesołe miasteczko, planetarium, zoo, skansen kultury i tradycji Górnego Śląska (Śląski Park Etnograficzny), liczne rzeźby i jedyną w Polsce niegórską kolejkę linową "Elkę". To wszystko sprawi że na pewno będziecie się dużo ruszać, spacerować, zwiedzać i poznawać najdalsze zakątki tego nieco tajemniczego, nieodkrytego miasta.

A gdzie najlepiej podyskutować o tym co sie widziało?Oczywiście w jednej z kawiarni i barów przy głównym deptaku Chorzowa - al. Wolności. Do zobaczenia w Chorzowie!