x 
Twój koszyk jest pusty

W mieście ceglanych spichrzy

516px-POL Grudziądz COA.svg

W województwie kujawsko-pomorskim w połowie drogi między Toruniem a Gdańskiem rozłożony malowniczo nad brzegiem królowej Polskich rzek - Wisły leży sobie Grudziądz. Stutysięczny Grudziądz swą historią sięga czasów najdawniejszych i to doskonale widać w jego zabudowie.

Przyjezdnych urzeka panorama bulwarów nadwiślańskich z jedyną w swoim rodzaju "ścianą" gotyckich, pobudowanych z czerwonej cegły spichrzy. 23 budynki wysokością sięgające kilku pięter od strony Starego Miasta wygląśdają niepozornie. Wydają się niskie, skromne. Jakież zdziwienie jest turystów gdy zejda nad Wisłę i zobaczą jak wysokie sa to obiekty. Szczególnie pięknie wyglądają w blasku zachodzącego słońca lub po zmroku, gdy dziesiątki jupiterów wydobywa najciekawsze elementy z ciemności.

A co oprócz spichrzy można obejrzeć w Grudziądzu? Mnóstwo rzeczy. Choćby unikatowy minipark znaków, gdzie zebtrano kilkadziesiąt tabliczek z całej Europy z nazwami ulic: Grudziądzka. Ładnie utrzymaną starówkę z rynkiem i pomnikami Jana Kilińskiego i Mikołaja Kopernika. Pozostałości zamku krzyżackiego datowanego na wczesne średniowiecze. Liczne zabytkowe kamienice czynszowe i stare kościoły. Jeden z najdłuższych kratownicowych mostów w Europie, który łączy Grudziądz z węzłem autostradowym i wsią Dolna Grupa. Zabytkowe osiedle Tarpno z XVIII i XIX-wiecznymi budynkami.

A na deser ciekawostką jest fakt, że Grudziądz jest namjmniejszym polskim miastem posiadającym w łasną sieć tramwajową. Linii jest 3 i łączą one Centrum z osiedlami Rządz (południe) i Tarpno (północ). Grudziądz ogólnie to fajne miasto;)