x 
Twój koszyk jest pusty

Zakochaj się w Zabrzu

logo zabrza wlasciwe

Czy mieszkacie w Olsztynie, Krakowie czy może też we Wrocławiu z pewnością słyszeliście o górnośląskim mieście Zabrzu. O ile nazwę większośc osób kojarzy to ubrać ją w obrazy potrafi niewielu.

Przez wiele lat Zabrze bowiem kojarzone było z nieciekawym, szarym, brudnym, przemysłowym miastem bez zabytków i atrakcji. Fakt, że ginęło ono w gąszczu fabrycznych kominów i wyciągów kopalnianych ale te czasy na szczęście już dawno minęły.

Dziś Zabrze to prężny blisko 200-tysięczny ośrodek miejski, spory ośrodek przemysłowy i...turystyczny. W Zabrzu zachowało się zaskakująco wiele zabytków techniki i przemysłu a pieczołowicie restaurowane stanowią o uroku miasta nad Bytomką.

I tak mamy tu zabytkowe szyby kopalniane i całe kopalnie, dawne budynki zakładów górniczych o ponad stuletniej historii, liczne obiekty hut, stalowni, fabryk metalurgicznych. Mamy też najstarszą działającą maszynę parową w Europie i wspaniałe podziemne sztolnie.

Tym co wyróznia też Zabrze wśród innych okolicznych miast to unikatowe zespoły osiedli robotniczych - kolonia Borsiga, Ballestrema, Donnersmarcka, osiedle Zandka z jedynymi w Polsce stalowymi domami, liczne stare familoki i okazałe czynszowe kamienice z XIX wieku całymi szeregami zasiedlają ulice Zabrze mrugając swymi oknami do odkrywających ich turystów.

A jeśli do tego doda się wspaniałe zabytki architektury sakralnej (drewniane świątynki, modernistyczne, neogotyckie, klasycystyczne i barokowe kościoły, plebanie) oraz olbrzymie tereny zielone przygotwane do rekreacji to śmiało można się zakochać w Zabrzu i Zabrzanach:) Do zobaczenia w Zabrzu!

P1880213-001

P1880272-001

P1880297

P1880300-001

Zabrze Hagera szyb Tadeusz 01 09 2011 P9019439