x 
Twój koszyk jest pusty

Sprawiedliwy Bolko swą ręką pozdrawiam pryzjezdnych

POL Świerzawa COA.svg

Na Dolnym Śląsku w górach Kaczawskich jest takie maleńkie miasteczko, którego historia wystarczyłaby na kilka innych miejscowości. Na rozdrożu głównych dróg tegoż miasteczka stoi dumnie Bolko I Surowy i swą ręką pozdrawia przyjezdnych jednocześnie dając błogosławieństwo mieszkańcom miasta. Jakie to miasto?Otóż to miasto to Świerzawa.

Świerzawa jest jednym z najstarszych polskich miast - prawa miejskie otrzymała bowiem już w 1295 roku. Przez lata było to znaczące miasto w księstwie świdnicko-jaworskim a Bolko I był tu częstym gościem. Zresztą jego dłoń widnieje także w oryginalnym herbie Świerzawy. Przez całą historię tylko raz miasto zostało zdegradowane do roli nic nie znaczącej wsi - w 1973 roku, kiedy to straciła prawa miejskie na rzecz sąsiedniego Wojcieszowa. Była wówczas najbardziej "miejską wsią w regionie. Na szczęście w 1984 roku prawa te odzyskała i dziś jest sympatycznym, małym miasteczkiem z ciekawymi i nietuzinkowymi atrakcjami.

Najciekawszym zabytkiem grodu Bolka I jest romański kościół św. Katarzyny i św. Jana stojący na peryferiach miasteczka na cmentarzu. Wewnątrz znajdziecie fantazyjne malowidła, które datowane są na XIII wiek i przedstawiają malowniczy świat zwierząt i roślin m.in. słonia czy żyrafę. Odkryto je w 1977 roku spod tynku podczas konserwacji kościoła. Sam kościół jest jedynym tak dobrze zachowanym obiektem romańskim w regionie.

Oprócz niego w mieście stoją: renesansowy ratusz z herbem miasta, gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku, poewangelicki kościół św. Jóżefa Opiekuna z XIX wieku oraz mnóstwo zabytkowych kamieniczek z XVII, XVIII i XIX wieku. Świerzawa leży też w niezwykle malowniczym i urokliwym regionie a okoliczne wsie zachęcają do ich odwiedzin kusząc zabytkami, spokojem i nieskażoną przyrodą. Świerzawa zaprasza! Do zobaczenia!

P1850750

DSC01311 

P1090080

DSC01341

DSC01321