x 
Twój koszyk jest pusty

Dawno temu Drawno powstało

501px-POL Drawno COA.svg

Jest takie maleńkie, nieco zapomniane miejsce w województwie zachodniopomorskim - nazywa się Drawno. I choć dziś jest to senne, niewielkie, letniskowe miasteczko to swą historią sięga czasów najdawniejszych. Drawno powstało bowiem już w XII wieku a prawa miejskie otrzymało dzięki Wedlom w 1313 roku. Pierwsze ślady osdanictwa na tym terenie sa jednak dużo starsze datowana na epokę kamienia łupanego. Przez wieki

Drawno było niewielkim grodem położonym wśród jezior i lasów i należało do różnych władców. Jednak to Wedlowie, margrabiowie i rycerze brandenburscy założyli tu regularne miasto, dbali o rozwój i dobrobyt mieszczan. Starali sie oni też rozwijać współpracę swoich miast (zakładali oni też sąsiednie miasteczka m.in. Kalisz Pomorski, Wałcz czy Tuczno). W późniejszym okresie miasto nieco podupadło, szczególnie po okresie potopu szwedzkiego ale w XVIII i XIX wieku rozwinął się tu przemysł włókienniczy i szklarski i miasteczko odżyło.

Niestety II wojna światowa, wyniszczenie miasto (miasto się wyludniło ale zniszczenia były niewielkie zaledwie 20-30%) spowodowały, że Drawno stało się małym miastem o zasięgu lokalnym. I w tym kryje się cały jego urok.

Nie znajdziecie tu wielkomiejskich kamienic, rozległych placów z wielkimi kościołami, pałaców, okazałych, siermiężnych gmachów. Znajdziecie za to małe, kameralne uliczki z niską zabudową, piękny szachulcowy kościół, urokliwe zaułki, ciekawe architektonicznie zabytki i - co jest rzadkością - artezyjskie źródła wód. Znajdują się one prawie przy każdej z ulic w miasteczku. A już prawdziwym bogactwem są piękne, nieskażone tereny przyrodnicze, czyste jeziora i jedna z ostatnich dzikich rzek - Drawa.

P1170749

P2730553

P1290070