x 
Twój koszyk jest pusty

Służę dobrą radą odwiedź Radom!

Radom

Na południe od Warszawy pomiędzy Krakowem a stolicą mniej więcej w połowie drogi z Warszawy do Kielc znajdziecie arcyciekawe miasto Radom. Radom jest jednym z największych miast Polski – w 2014 roku liczył sobie 219000 mieszkańców. W przeszłości był to zacny gród związany z historią Mazowsza. Z rejonem radomskim swe życie związali Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Jacek Malczewski, Dionizy Czachowski, Józef Brandt, Tytus Chałubiński, Józef Dowbor-Muśnicki czy Kazimierz Kelles-Krauze. Radom był tez od zawsze aktywnym ośrodkiem polskości i silnym centrum patriotycznym.

W XIX i XX wieku Radom przeżył silną industrializację, dzięki której stał się jednym z największych centrów przemysłowych Polski. W Radomiu na duża skalę rozwinął się przemysł zbrojeniowy (znane Zakłady Metalowe im. Gen Waltera, Zakłady Metalowe „Łucznik”), metalowy (Fabryka Maszyn „Łucznik”, Fabryka Łączników „Potkanów”), skórzany (Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór”), telekomunikacyjny (jedyna w krajach socjalistycznych fabryka telefonów – Radomska Wytwórnia Telefonów „Telkom RWT”), chemiczny (Fabryka farb, zakłady chemiczne) czy spożywczy.

Ale nie tylko przemysłem Radom stał. Po okresie transformacji ustrojowej, upadku i przekształceniom wielu fabryk i gruntownym remontom w centrum dziś Radom jest jednym z ciekawszych miast w Polsce.

Historyczne centrum Radomia składa się praktycznie z 3 części: Centrum, miasta Kazimierzowskiego i grodziska Piotrówka. Pierwsza część śródmieścia Radomia ma zdecydowanie wielkomiejski charakter. Szerokie arterie, okazałe kamienice o bogato zdobionych fasadach, hojnie ornamentowane kościoły i monumentalne budynki użyteczności publicznej stanowią o uroku tej części miasta. Na tym obszarze zdecydowanie najciekawszym obiektem jest katedra p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny – wspaniała neogotycka świątynia o dwóch wieżach wzniesiona w latach 1894 – 1911. Poza nią warto obejrzeć liczne dobrze zachowane kamienice z XIX i początku XX wieku, budynki biblioteki, sądu okręgowego, dawny gmach komisji województwa sandomierskiego (dziś Urząd Miasta), deptak na ul. Żeromskiego z pięknie odnowionymi XIX-wiecznymi kamienicami i umiejscowionym centralnie kościołem garnizonowym św. Stanisława Biskupa (ciekawostka – jest to dawna cerkiew przebudowana w latach 20-tych XX wieku na kościół katolicki) czy liczne pomniki sławnych radomian jak Jacek Malczewski czy Jan Kochanowski.

Na pograniczu centrum i historycznego Starego Miasta (a tak właściwie Nowego bowiem powstało jako drugie w kolejności po najstarszej części Radomia położonej wokół placu Stare Miasto i grodziska „Piotrówka”) znajdziecie takie unikatowe zabytki jak dawna resursa obywatelska, kościół p.w. Św. Trójcy, czy dawną dzielnicę żydowską po której pozostał jedynie wymowny pomnik i kilka budynków.

Wreszcie zostaje nam Stare Miasto z pełnym zieleni Rynkiem na którym stoi jedyny w swym rodzaju ratusz wzniesiony w stylu toskańskim, gmach muzeum, gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, liczne kamienice z XVIII i XIX wieku (zwłaszcza ciekawa jest zabudowa ul. Rwańskiej) oraz dwie charakterystyczne, sympatyczne kamieniczki stojące na Rynku – dom Gąski i dom Esterki.

Nieco dalej obejrzeć można pozostałości średniowiecznego zamku, kościół ewangelicki a jeszcze dalej tuż za ruchliwą ulicą Limanowskiego znajduje się najstarsza częśc Radomia z gotyckim kościołem św. Wacława, starymi, chylącymi się domami i grodziskiem „Piotrówka”.

A poza centrum w Radomiu znajdziecie mnóstwo pamiątek burzliwej historii miasta m.in. martyrologii mieszkańców, strajków w latach 70 i 80-tych XX wieku oraz I i II wojny światowej. Bardzo interesującą lekcją historii i tradycji będzie też wizyta w Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie na pięknie położonym terenie zlokalizowano kilkadziesiąt obiektów drewnianych związanych z regionem radomskim.

A jeśli do tego dodacie zabytkowe zakłady przemysłowe, liczne zabytkowe, funkcjonalistyczne osiedla z lat 20, 30 i 40-tych XX wieku, interesujące pod względem architektonicznym nowoczesne kościoły położone w różnych dzielnicach miasta czy piękne parki i zalew „Borki” to z pewnością stwierdzicie, że Radom jest wart odwiedzin.

P1170490

P1060812P1170483

P1730787

P1730844

P1730944

Radom Kościół Najświętszego Serca Jezusa - fotopolska.eu 271147