x 
Twój koszyk jest pusty

Rydzyna to ciekawa mieścina

rydzyna

Jadąc z Poznania w stronę Wrocławia minąwszy stolice południowej Wielkopolski – Leszno po chwili dotrzemy do urokliwego miasteczka jakim jest Rydzyna. Czy ta nazwa Wam coś mówi? Nie? A szkoda. Bo Rydzyna to ze wszech miar ciekawa i przede wszystkim urocza mieścina. Całe centrum tego niewielkiego, liczącego niespełna 3000 mieszkańców miasteczka jest zabytkowe.

Pośrodku malowniczego rynku stoi nietypowy, barokowy ratusz z wysoką wieżyczką a otaczają go kolorowe kamieniczki o typowej małomiasteczkowej urodzie. W sąsiedztwie stoi zabytkowy kościół ale te wszystkie zabytki nie są głównym powodem dla którego warto tu przyjechać.

Największą atrakcją Rydzyny jest okazały barokowy pałac Leszczyńskich zbudowany w latach 1682 – 1695 w miejscu wcześniejszego XV-wiecznego zamku. Jest to sporych rozmiarów dobrze utrzymana rezydencja otoczona zabytkowym parkiem i budynkami towarzyszącymi m.in. stajnią, pawilonami gospodarczymi, wozownią. Ciekawostka jest to, że fasada ma cztery baszty na rogach czyli tyle, ile jest pór roku. Na najbardziej reprezentacyjnym, drugim piętrze jest dokłądnie 12 komnat czyli tyle, ile jest miesięcy w roku a na całej fasadzie umieszczono 365 okien czyli dokładnie tyle ile jest dni w roku.

We wnętrzach odtworzono oryginalne wyposażenie m.in. komplety mebli z epoki, liczne obrazy, przedmioty codziennego użytku. Można tu też poznać historię miasta i pałącu. Pałac w Rydzynie jest dostępny do zwiedzania ale trzeba się wcześniej zaanonsować. Opróćz tego w miasteczku stoi neogotycki kościół ewangelicki oraz perełka architektury drewnianej – wiatrak koźlak.

P1980920

DSCN8901

P1980902

P1980898