x 
Twój koszyk jest pusty

Czyś zwykłym człekiem czy turystą zapalonym wielce - odiwedź Kielce!

321px-Herb miasta Kielce.svg

W południowej Polsce pomiędzy Warszawą A Krakowem leży sporych rozmiarów miasto wojewódzkie – Kielce. Stolica województwa świętokrzyskiego jest zarazem dużym i małym miastem.

Dużym bowiem w tym blisko 200-tysięcznym ośrodku spotkacie szerokie arterie, wysokie budynki, nowoczesne biurowce, osiedla mieszkaniowe z wysokimi wieżowcami, liczne firmy i gęsto zabudowane ulice.

Małym ponieważ historyczne centrum Kilec zachowało swoją małomiasteczkową urodę z niskimi kamieniczkami, małymi, jakby schowanymi parterowymi domkami i licznymi cichymi, nieco zapomnianymi uliczkami i zaułkami Starego Miasta. Kielce są też jednocześnie miastem nowoczesnym z rozwiniętym przemysłem ale też z licznymi dobrze utrzymanymi i pełnymi atrakcji parkami i zieleńcami.

Największą atrakcją miasta jest rezerwat „Kadzielnia”, gdzie w kanionie można podziwiać piękne formy skalne, liczne stare drzewa i rośliny. Warto odwiedzić wzgórze Karczówka z zabytkowym klasztorem, dzielnicę Białogon ze starą hutą (dziś Fabryka Pomp „Białogon”) i drewnianym kościółkiem czy rozliczne wzgórza i góry otaczające miasto ze wszystkich stron wśród których najciekawsze są Telegraf i Ślichowica.

Ale warto tez zobaczyć historyczne centrum Kielc, gdzie stoją wspaniałe zabytki architektury będące żywym obrazem IX wieków Kielc. Jest tu piękny pałac biskupów krakowskich, katedra, niedawno gruntownie odrestaurowany Rynek z klasycystycznym ratuszem, zabytkowymi kamieniczkami i muzeum Narodowym im. S. Żeromskiego, piękne uliczki z kolorowymi kamieniczkami i prawdziwy „salon” miasta – ul. Sienkiewicza – główny deptak miejski. Na nim pysznią się kolorowe witryny sklepowe, dumnie spoglądają na przechodniów bogato zdobione fasady XVIII i XIX-wiecznych kamienic a nieopodal cichutko szemrze rzeczka Silnica.

A Kielce są też świetną bazą wypadową w okoliczne tereny, które kuszą i zachęcają do odwiedzin. Święty Krzyż, tor samochodowy w Miedzianej Górze, gołoborza na Łysicy, zamek w Chęcinach czy urokliwe krajobrazy wokół miasteczek Daleszyce, Bodzentyn czy Chmielnik zapraszają wędrowców na swoje szlaki. A zatem do zobaczenia na gościnnej Ziemi Kieleckiej!