x 
Twój koszyk jest pusty

Polskie Rio de Janeiro...w lubuskiem

493px-POL Świebodzin COA.svg

Każdy chciał by zobaczyć choć raz Rio de Janeiro…cóż dla wielu z Was pozostanie to zapewne marzeniem – Brazylia wszak jest tysiące kilometrów od Polski. Ale czy wiecie, że równie potężny i coraz bardziej słynny Chrystus jak ten z Rio jest też w Polsce?

Tak tak moi mili. Otóż do niedawna najwyższy posąg Chrystusa stał w... polskim Świebodzinie. Świebodzin to niewielkie miasteczko położone dokładnie w centrum województwa lubuskiego przy skrzyżowaniu dwóch ważnych tras komunikacyjnych autostrady A2 i trasy S3. Na wzgórzu tuż za miastem, nieopodal sanktuarium Miłosierdzia Bożego stoi sławny posąg. Powstał on w 2010 roku choć zamysł jego wzniesienia powstał już w 2001 roku. Statua ma aż 33 metry a wraz z pozłacaną koroną mierzy 36 metrów i przez wielu uznawana jest za najwyższą statuę Chrystusa na świecie. Od swego pierwowzoru w Rio de Janeiro jest od 3 m wyższa. Świebodzińska figura Chrystusa stoi na blisko 17 m kopcu i jest widoczna niemalże z każdego punktu miasta. Autorem posągu wykonanego z żelbetu jest K.Patecki, J. Marcinowski i M. Kłopoć. Warto przyjechać tu także wieczorem, kiedy jupitery oświetlają białą postać Chrystusa wydobywając całkiem nowe obrazy.

A jak już będziecie w Świebodzinie to warto zajrzeć do historycznego centrum bo zachowało ono w dużej mierze swój dawny charakter i zabytkową substancję. Mamy więc urokliwy rynek (pl. Jana Pawła II) z neorenesansowym ratuszem, nietypowy gotycki kościół św. Michała Archanioła, zamek joannitów z XVI wieku, liczne kamieniczki i budowle użyteczności publicznej z XIX wieku (szkoły, poczta, urząd miasta).

Warto tez zapoznać się z eksponatami zgromadzonymi w znajdującym się w ratuszu Muzeum Okręgowym, przysiąść na ustawionej obok ławeczce Niemena i wsłuchać się w rytm tego na wskroś europejskiego miasta, które jest tak blisko wielu z nas...