x 
Twój koszyk jest pusty

Prastary Kalisz zabytkami stoi

KALISZ-LOGO

Prastary Kalisz - jak niewiele osób wie iż Kalisz jest ośrodkiem o najdłuższej pisanej historii w Polsce. Liczy sobie 1850 lat!! Już od dawna utożsamiany jest ze starożytną Calisią dodaną na mapie przez Ptolemeusza. Co prawda zabytków aż tak starych w mieście jest niewiele (ot grodzisko na Zawodziu, tam gdzie stoi drewniany kościółek św. Wojciecha, katedra kaliska, kilka domów) ale Kalisz ma niepowtarzalną i urokliwą starówkę, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

W wyniku barbarzyńskiego bombardowania Kalisza przez wojska pruskie w 1914 roku z dawnej XVI, XVII i XVIII wiecznej starówki nie ostało się wiele - jeno kilka kamienic i kościoły. Praktycznie całe śródmieście odbudowano w latach 1914 - 1935 toteż Kalisz ma spójne, zadbane i pasujące stylistycznie do siebie centrum.

A zabytki?

Owszem jest ich tu całkiem sporo: ratusz, katedra św. Mikołaja, kolegium i kościół Jezuitów, kolegiata św. Józefa, najstarszy w Polsce park miejski, okazały gmach teatru im. W. Bogusławskiego, liczne pomniki (często jedyne na świecie), zabytkowe kościoły i jeden z największych zespołów zabytkowych kamienic czynszowych w tej części Polski.

A jeśli doda się niezwykle romantyczne położenie Kalisza nad kilkoma rzekami (Prosna, Swędrnia, Pokrzywnica, Bernardynka, Kanał Rypinkowski) nad którymi przerzucono kilkadziesiąt mostów i kładek to z pewnością można uznać Kalisz za jedno z ładniejszych miast w Polsce. Do zobaczenia w Kaliszu:)

P2550884

P1250253

P1520988

DSC01094

P1490081

P1750196