x 
Twój koszyk jest pusty

O czym szemrze Łydynia

logo ciechanów

Jest w centralnej Polsce, na Mazowszu gród stary zwany stolicą półniocnego Mazowsza. Ten gród to Ciechanów. To dziś 45 tysięczne miasto leży nad spokojną rzeczką Łydynią.

Nazwa przedziwna a wiąże się z pewną legendą związaną z pobliskim zamkiem. Otóż mieszkała w nim królowa Bona. W letnie upalne poranki lubiała ona zażyć kąpieli a że płynęła to od dawien dawna rzeczka chętnież i często z niej korzystała. Zdarzyło się z raza że Bona czerpiąc z uroku rzeki nago pływała a na brzegu leżał jakiś skacowany pachołek. Widząc królową tak jak ją Pan Bóg stworzył jął krzyczeć "ale łydy ma ale łydy ma"!. I tak powstała nazwa rzeki "Łydyma" przekształcona przez lata na Łydynię.

Omija ona stojący w jej sąsiedztwie gotycki zamek książat mazowieckich zbudowany w XIV wieku i rozdziela centrum od dzielnic Chruszczewo, Podzamcze i Kargoszyn.

W centrum miasta stoi ładny neogotycki ratusz otoczony przez kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Warto pospacerowac głównym deptakiem Ciechanowa - ul. Warszawską, gdzie znajdziecie mnóstwo starych mazowieckich kamienic czynszowych, muzeum oraz kilka interesujących pomników m.in. patrona miasta św. Piotra. Na końcu ulicy stoją dwa ładne, gotyckie kościoły farny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i p.w. Nawiedzenia NMP.

Oprócz tego Ciechanów był miejscem działania tajnych związków propolskich, funkcjonowało tu getto a ku czci Polaków poległych w czasie I i II wojnie światowej w mieście wzniesiono wiele pomników w tym naciekawszy - tzw. "orzeł" stojący u zbiegu ulic 17 Stycznia i Tatarskiej.

P1880923

P1880979

P2790657