x 
Twój koszyk jest pusty

Kowal małe miasto z duża historią

100px-POL Kowal COA.svg

Jest takie miasteczko w centralnej Polsce, które mimo że jest niewielkich rozmiarów ma wielką historię i wydało na świat wielkich ludzi.To miasto to Kowal.

Kowal leży zaledwie 15 km na południe od Włocławka przy drodze do Łodzi i Kutna. Pomimo, że prawa miejskie otrzymał Kowal dopiero w 1519 roku to znany był już dużo wcześniej. W 1370 roku na stojącym tu zamku urodził się Kazimeizr Wielki-król Polski. To on zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, założył też ponad 100 miast. Jego pomnik zdobi park w północnej części grodu. Ale Kowal to także dawna siedziba powiatu, województwa i rejencji, siedziba starostów i biskupów. W końcu to miasto kupców i fabrykantów.

Dziś jest to spokojna mieścina z ładnie zagospodarowanym centrum i kilkoma urokliwymi zabytkami m.in. kościołem św. Urszuli, Rynkiem czy drewnianymi domami mieszczańskimi.

Bardzo interesujące sa okolice miasteczka. Znajdziecie tu skansen kultury ludowej (Kłóbka), drewniane kościółki (Nakonowo), pałace (Baruchowo) czy piękne tereny Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego (Wistka Królewska, Warząchewka Polska).

Więcej cennych informacji dla każdego ciekawskiego turysty w moim przewodniku.