x 
Twój koszyk jest pusty

Miasto drwali i ceramików

100px-POL Gozdnica COA.svg

Wśród Borów Dolnośląskich tuz przy granicy dwóch województw lubuskiego i dolnośląskiego leży maleńkie miasteczko - Gozdnica.

Ta stara osada powstałą w czasach bardzo zamierzchłych - wiadomo że już w 1200 roku istniała niewielka osada drweali łużyckich utożsamiana z dzisiejszą Gozdnicą. Przez lata była to senna wieś leżąca na uboczu szlaków handlowych i komunikacyjnych. Mieszkańcy Gozdnicy parali się głównie wyrąbem lasu stąd miejscowośc zwana była niegdyś Drwalewem. Niemiecka nazwa wsi brzmiałą Freiwaldau.

W połowie XIX wieku niemiecki przemysłowiec Sturm założył tu pierwszą masnufakturę cegielnianą i tak rozpoczął się czas wielkich przemian i uprzemysłowienia tego małego łużyckiego miasteczka. Z czasem zaczęły powstawać coraz to nowe cegielnie i klinkierownie fabrykla porcelany Herknera a miasto szybko się rozbudowywało. Powstały nowe ulice, place, budynki, domyu robotnicze. Pobudowano kościoły i szkoły.

W 1967 roku (a więc juz po II wojnie światowej) Gozdnica uzyskła apraw amiejskie tak obiecywane od dawna (Gozdnica starała sie o status miasta już na dłogu przed wojną). W latach PRL-u Gozdnica była ważnym ośrodkiem przemysłu budowlanego - działaly tu potężne Gozdnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej skupiające kilkanaście cegielni i klinkierowni rozłożonych na terenie kilku okolicznych gmin.

Niestety wraz z końcem komunizmu skończyła się i era wielkiego przemysłu w mieście a dziś Gozdnica upatruje swojej przyszłości w turystyce.

Czyste lasy, piękne jeziora i wszechobecny spokój są bowiem dużym magnesem przyciągającym szukających wytchnienia mieszczuchów.

Więcej o tym maleńkim łużyckim miasteczku w przewodniku o Gozdnicy.

P2060040