x 
Twój koszyk jest pusty

Gród ładniejszy aniżeli sam Gdańsk-Elbląg

elblag-strategia-haslo-logo-96926

Jest taki gród co przez wielu uznawany był za łądniejszy niż sam Gdańsk. Ten gród to Elbląg. Prastare miasto rozłożone na rzeką o tej samej nazwie założył Hermann von Balk - mistrz krzyżacki. Przez klata Elbląg bgaciła się, możniał a na ulicach stały najbardziej wytworne i ekskluzywne kamienice mieszczące najwyborniejsze sklepy i kramy.

Niestety II wojna światowa niemalże zmiotła Stare Miasto z powierzchni ziemi. Przez wiele lat planowana była zabudowa dawnej starówki isedlem z wielkiej płyty ale na szczęście do tego nie doszło. Bóg jeden raczy wiedzieć ile głów we władzach miasta przez to poleciało!

W początku lat 90 - tych zaczęto zabudowywać Stare Miasto kamieniczkami. Sa one nowymi budowlami ale na starych średniowiecznych fundamentach. Dziś tak ja przed laty Elbląg ma swoja starówkę. Oprócz tego odbudowano katedrę św. Mikołaja, kościół św. Ducha, gmachy i budynki miasta. W latach 60, 70 i 80 - tych XX wieku po całym mieście rozstawiono tez kilkadziesiąt form przestrzennych - rzeźb uznanych artystów światowych.

Chcesz dobrze poznać Elbląg? Skorzystaj z moejgo przewodnika. 

P1170802