x 
Twój koszyk jest pusty

Dwa miasta w jedno złączone - niby jedno a dwa ma oblicza

160px-Bielsko-Biała.logo 2

Jest takie miasto, taki gród co powstał gdy pisma i uchwały w 1951 roku w jedność złączyły dwa odrębne istniejące od setleci miasta. Te dwa miasta, dwa grody o różnej architekturze, osobowości i charakterze leża po obu brzegach górskiej rzeki Białej i od lat żyły ze sobą a jednak osobno. Mowa o Bielsku-Białej.

Bielsko - Biała to przedziwne miasto. Przez wieki istniało jako dwa konkurencyjne odrębne miasta leżące na dodatek w innych krajach a potem województwach. Tylko niewielka rzeczka Biała wie ile tu się działo!. W XIX i XX wieku proces spajania dwóch miast się rozpoczął by dać początek uttworzonemu w 1951 roku miastu Bielsko-Biała

Na jednym brzegu rzeki na wyniosłym wzgórzu rozlokowało sie starsze Bielsko. Od lat należące do Austrii słynęło z bogatych kupców, przemysłowców oraz potężnych fabryk włókienniczych rozlokowanych nad rzeką. Tu stał zamek, katedra, liczne okazałe, monumentalne kamienice mieszczące biura największych firm. Tu nad architekturą czuwali wybitni architekci a miasto rosło w górę.

Na driugim brzegu ułożyła się Biała Karkowska - mniejsza, biedniejsza sąsiadka w której znacznie później zaczęło się rozwijać włókiennictwo. Ale jak już zaczęło to z jakim rozmachem! Szybko w miejscu starych leciwych drewnianych domków powstawały nowe kamienice ale o architekturze znacznie skormniejszej - wszak Biała należała do Polski i do Galicji a tu nie zwykło się stawiać takich kamienic - molochów. Białą miała dużo więcej zieleni, sporych placów gdzie można byłu usiąść. Powstawały tu fabryki, kościoły a nad Białą wspaniała siedziba Kasy Oszczędności.

Tak jest do dziś choć miasta od lat są razem to wyraźnie widać różnice w ich zabudowie. Tyle że dziś miasta nie konkurują ze sobą a po włączeniu w granice administraycjne Bielska-Białej szeregu pomnijeszych gmin i miasteczek m.in Kamienicy, Leszczyn, Hałcnowa czy Komorowic jest ona swoistym tyglem - znajdziecie tu pamiątki po bielskich i bialskich fabrykantach, żydach, niemcach, austriakach, polakach i wielu wielu innych narodowściach, które powodują, że Bielsko-Biała jest bodaj najciekawszym miastem tej części Polski. A architektura z okresu Mateczki Austrii może tylko zachwycać:)

Więcej o fascynującym grodzie nad Białą, jego zagadkach, ciekawostkach, architekturze i historii dowiecie się z mojego przewodnika.

P1870833

P2340157

P2340279

P2340816