x 
Twój koszyk jest pusty

Tysiącletni Płock zaprasza

logo-płock

W zachodniej części Mazowsza jest taki gród co swoja historią sięga X wieku. Ten ponad tysiącletni ośrodek to Płock. Miasto kojarzone z wielką chemią (Orlen), blokami i brzydka starówką. O tym jak mylne są to skojarzenia przekona się każdy, kto zobaczy panormae miasta znad Wisły. Strzeliste wieże katedry i zamku książt Mazowieckich, wieże ratusza, katredry mariwaitów i negotocyka wieża ciśnień to tylko niewielka część zabytkowych budowli Płocka.

A co oprócz tego? Najbardziej malownicze ZOO w Polsce, piękne kościoły w tym także drewniany, arcyciekawe muzea, kameralny Stary Rynek, pięknie odrestaurowany deptak handlowy i setki zabytkowych kamienic. 

 

Ciekawostką jest tez to, że w Płocku wiele ulic ma patronów, których na prózno szukać w innych miastach. Mamy więc ulie Józefa Kwiatka, Floriana Kobylińskiego, Abpa Nowowiejskiego, Rajmunda Rembielińskiego, Stanisława Stommy, Wacława Lachmana, Zygmunta Padlewskiego, Harcerza Antolka Gradowskiego, Ludwika Krzywickiego, Edwarda Jurgensa, Bolesława Zdizraskiego czy Vuka Karadzica.

Wzgorzetumskienoca