x 
Twój koszyk jest pusty

Kasety, żużel i bułka z pieczarkami - kilka słow o Gorzowie

Logo Gorzów neu PL

Nad dolną Wartą 45 km od granicy z Niemcami leży Gorzów. Jedna z dwóch stolic woj. lubuskiego to prawdziwy tygiel narodowściowy i folklorystyczny. Przedwojenny Landsberg zamieszkany był przez czystych Niemców. Powojenny Gorzów przez mieszankę ludności z Podola, Wołynia, Podkarpacia, Bieszczadów, Wielkopolski, Pomorza i Kujaw.

Tę swoistą mieszankę da sie odczuć w historii miasta i zobaczyć na jego ulicach. Stoi tu jedyny w Polsce pomnik cygańskiej poetki Wajs - Papuszy, pomnik kloszarda Sz. Giętego czy malarzy polaka W. Korcza i niemca E. Henselera.

W mieście niegdyś przemysłowym produkowano wiele rzeczy. Jedną z nich była rozpoznawana na całym świecie magnetofonowa kaseta stilonowska produkowana przez ZWch "Stilon". I choć dziś po kasecie pozostały wspomnienia  a sam zakład po wielu zawirowaniach jest maleńką fabryczką to pamięć o "ambasadorze" gorzowskiego przemysłu nie niknie. W 2012 roku na ścianie jednej z kamienic w centrum wymalowano olbrzymi mural ukazujący ten stricte gorzowski produkt a w 2014 roku otworzono nowy klub o wdzięcznej nazwie C-60 (symbol kasety z Gorzowa).

Gorzów tez oprócz tradycji przemysłowej ma zacięcie sportowe a największą miłością Gorzowianie pałają do żużla. Pomnik najważniejszego w historii gorzowskiego żużlowca E. Jancarza stoi w centrum miasta.

Sam Gorzów ma ciekawe centrum z monumentalną gotycką katedrą, kilkanaście zabytków i trzy duże dzielnice z zabudową mieszkalną z przełomu XIX i XX wieku. Sa to Zawarcie, dzielnica willowa pomiędzy ul. Chopina, Matejki i Kosynierów Gdyńskich oraz tzw. Nowe Miasto. Stoją tu setki starych czynszowych kamienic wzniesionych w końcu XIX i początku XX wieku w stylach eklektycznym, klasycystycznym, neorenesansowym. Piękne są bulwary nadwarciańskie, liczne parki gorzowskie i  obiekty użyteczności publicznej porozsiewane po całym mieście świadczące o dawnym znaczeniu grodu nad Wartą i Kłodawką. A jak będziecie już w Gorzowie to warto spróbować lokalnego przysmaku - bułki z pieczarkami, która smakuje tu jak nigdzie indziej:) Do zobaczenia w Gorzowie!

A jeśli zaintrygowała Was nietypowa historia miasta zapraszamy po najnowszy przewodnik po nietuzinkowym Gorzowie!

P1820734

P1750403

P1060725

P1330559

P1820740

P2760251

P2760263