x 
Twój koszyk jest pusty

Krótka rozprawa o Wleniu

100px-POL Wleń COA.svg

W zachodniej części woj. dolnośląskiego nieopodal Jeleniej Góry leży małe, senne miasteczko - Wleń. Wleń to przedziwne miasteczko. Czas sie tu zatrzymał kilkadziesiąt lat temu i dzięki temu dziś Wleń to spokojne, nieśpiesznie żyjące miasteczko z ciekawymi zabytkami i ładnym położeniem.

Najbardziej znanym zabytkiem Wlenia są ruiny zamku królewskiego położone na Górze Zamkowej tuż za miastem. Założony w średniowieczu zamek do niedawna nie był dostępny dla turystów z racji katastrofy budowlanej jaka wydarzyła sie tu w 2006 roku. Wtedy zawaliły sie mury zamkowe a baszta widokowa niebezpiecznie się przechyliła zagrażając runięciem. Obecnie po remoncie zamek zabezpieczono, odbudowano i ponownie udostepniono zwiedzającym. A uwierzcie warto wejśc na szczyt baszty (mimo że w środku baszty jest ciemno -niestety brak oświetlenia robi swoje) bo widok jest urzekająco piękny. Otóż widac stąd całe Pogórze Sudeckie, Izerskie, szwajcarię Lwówecką no i miasto Wleń.

A co warto jeszcze zobaczyć w mieście? Ciekawy ratusz z wieżyczką, liczne kamieniczki otaczająca pl. Bohaterów Nysy czyli Rynek, dawne sanatorium, gotycki kościół i jedyny w Polsce pomnik gołąbiarki upamiętniający organizowane niegdys targi gołębiarskie w mieście. Przez Wleń biegnie też jedna z najpiękniejszych w Europie tras kolejowych dziś niestety nieczynna.

W okolicach zaś koniecznie trzeba odwiedzić Pilchowice z romantycznym jeziorem Pilchowickim i zaporą wodną z elektrownią, Nielestno z pałacem, Marczów z kolorowym kościołem św. Katarzyny czy Bystrzycę z zabytkowym kościółkiem. Do zobaczenia zatem w gminie Wleń! A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym przeuroczym miasteczku zapraszam po najnowszy przewodnik po Wleniu i okolicach!

DSC03253

P1530839

P1530889