x 
Twój koszyk jest pusty

Nie taki Wałbrzych straszny jak go malują

jpg logowalbrzych

Obiegową opinię o Wałbrzychu większość zna. Że brzydki, że zaniedbany, że niebezpieczny. Że nic tu się nie dzieje a miasto wraz z upadkiem górnictwa umarło. Żeby mieć własne zdanie trzeba się tu wybrać. I tu miła niespodzianka.

Miasto w centrum w ostatnich latach wypiękniało, dziesiątki domów gruntownie wyremontowano a rynek, plac Magistracki i plac Rycerski zrewitalizowano. W centrum przestały straszyć rudery a pojawiły się kolorowe kamieniczki, ławeczki, fontanny. Spacerując po sercu tego niegdyś górniczegoi miasta obejrzeć możecie wspaniałą neogotycką kolegiatę NMP i Aniołów Stróżów, pałac Czettritzów, gmach muzeum okręgowego, liczne pałącyki miejskie, gmachy publiczne i niezliczoną ilośc starych sudeckich kamienic. Warto zwrócić uwagę na modernistyczny budynek DT "Centrum", kamienice przy ul. Słowackiego, ciąg budynków urzędniczych przy al. Wyzwolenia czy gmach dawnego kina "Górnik" o nietuzinkowej architekturze.

Ale Wałbrzych to nie tylko architektura. To arcyciekawa palmiarnia w Lubachowie, gdzie ściany wyłożone są oryginalnym (sic!) tufem wulkanicznym.

To przecudowna rezydencja Książ będąca trzecim co do wielkości zamkiem Polski, która stoi na wyniosłej skale wśród drzew Książańskiego Parku Krajobrazowego. To stadnina koni będąca jedną z najlepszych w Europie.

To Muzeum Przemysłu i Techniki organizowane w starej zabytkowej kopalni węgla, gdzie macie możliwośc obejrzenia jak przez kilkadziesiąt lat pracowali miejscowi górnicy.

To niezliczone dzielnice mieszkaniowe z przełomu XIX i XX wieku ze starymi klimatycznymi kamienicami i kościołami. To największa w Polsce plenerowa galeria rzeźby parkowej w dzielnicy Rusinowa. To dawna pijalnia wody mineralnej służacą dziś jako dworzec PKP Wałbrzych Miasto.

To tradycja i historia przemysłu regionu - przemysłu szklarskiego, produkcji porcelany. To z Wałbrzycha wyjechała porcealna na stoły Królowej Elżbiety. To w Wałbrzychu powstają cięzkie maszyny górnicze, liny i zawiesia stalowe, felgi aluminiowe, koks, ubrania i wkłady odzieżowe, części samochodowe, sanitariaty. Wałbrzych to także (mimo powszechnie panującej opinii) miasto prężnie działających firm (Wamag, Camela. Toyota, Cersanit, Quin, Victoria, DZG, Faurecia, Ronal) i spółek.

To w końcu centrum kulturalne z dwoma teatrami, filharmonią, kinami, domami kultury i galeriami, licznymi wystawami, przedstawieniami i imprezami kulturalnymi.

Wałbrzych to także miasto historyczne pełne uroku i wdzięku - trzeba tylko mu trochę poświęcić czasu i popatrzeć na nie przez palce - wtedy dostrzeżecie to co my - że to naprawdę ciekawe i piękne miasto. Do zobaczenia w Wałbrzychu!

P1690303

P1500186

P2040134

P2680739

DSCN7513

P1500155