x 
Twój koszyk jest pusty

Nie tylko Jasna Góra

 logo jasne ze miesiecznik

Co roku tysiące pielgrzymów idzie na Jasną Górę - centrum religijne Polski. Modlą się, zwiedzają klasztor i przyległe budowle sakralne i przeważnie....wracają do domów. Nie interesuje ich co jest poza klasztorem. Ba nawet spotkałem kiedyś osobę, która jadąc na Jasną Górę zasdkoczyła się że wokół klasztoru są jjakieś zabudowania. Oczywiście to wyjątek ale niewiele osób wie, że wokół klasztoru rozpościera się jedno z największych polskich miast - Częstochowa.

Miasto na tyle specyficzne iż z pewnością warte poznania. Częstochowa tak naprawdę w pbecnym kształcie powstała w XVIII wieku gdy połaczono dwa odrębne dotąd miasta Częstochowę i Częstochówkę. Elementem scalającym została aleja Najświętszej Marii Panny. Zaprojektowana ze smakiem i wyczuciem do dzis pełni rolę najważniejszej ulicy miasta, jego kręgosłup. To tu znajduje sie duża częśc atrakcji Częstochowy m.in. kościół św. Jakuba wystawiony w stylu bizantyjskim, zabytkowe kamienice o finezyjnie zdobionych elewacjach, ratusz wraz z placem Biegańskiego, muzeum, galerie sztuki.

Aleja prowadzi do najstarszej części Częstochowy czyli Starego Miasta. Nieco zapomniane przez lata było mocno marginalizowane co niestety widać do dziś. Stary Rynek niefortunnie zmieniony poprzez wyburzenie jednej z pierzei i zabudowanie jej nowoczesnym pawilonem handlowym oraz poprowadzenie głównej ulicy jednym z boków utracił swój reprezentacyjny charakter. Obecnie prowadzone są na szeroką skalę prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności tej części miasta - wybudowano bulwary nad Wartą, rynek wyłożono nową kostką remontowane są kamienice.

W sąsiedztwie Rynku stoi kościół św. Zygmunta oraz jeden z największycvh kościołów południowej Polski - katedra p.w. Świętej Rodziny o wspaniałej neogotyckiej fasadzie. Kawałek dalej działa najstarsza na świecie fabryka zapałek udostępniana do zwiedzania. W tej części miasta także stoi jeden z najnowocześniejszych budynków kulturalnych - siedziba Filharmonii Częstochowskiej.

W Częstochowie warto tez obejrzeć liczne kościoły - zarówno te zabytkowe (m.in. w dzielnicy Raków, Parkitka, Wierzbica) jak i nowoczesne o śmiałej arcjitekturze (m.in. Kawodrza, Błeszno, Północ, Wyczerpy).

Częstochowa to też silny ośrodek przemysłowy i mimo że dziś duża częśc zakładów zwłaszcza włókienniczych już nie istnieje (Częstochowa była ważnym ośrodkiem włókiennictwa, lniarstwa, przędzalnictwa) to pozostały po nich wspaniałe zabytkowe obiekty m.in. dawny Wełnopol, Polgal, Polontex).

Częstochowa to w końcu śmiałe i budowane z rozmachem centrum, gdzie w latach 60, 70 i 80-tych XX wieku pobudowano wiele odważnych budowli o nietuzinkowej architekturze.

Może następnym razem podczas wizyty w klasztorze pozostańcie nieco dłużej i poznajcie dobrze Częśtochowę? Gorąco do tego zachęcam:)