x 
Twój koszyk jest pusty

Jaką najlepiej zdobyć górę?Jelenią Górę

Jelenia Gora-logo

Podczas podróży po Polsce częśto zastanawuiacie się gdzie jeszcze nie byłem?A może jaką zdobyć kolejną górę?Podpowiadam - Jelenią Górę!

To stare, ponad 900-letnie sudeckie miasto leży w południowej Polsce, w południowej części woj. dolnośląskiego wśród gór i lasów. Stolica Karkonoszy jak sie często nazywa Jelenią Górę jest naprawdę malowniczo położonym miastem z interesującym centrum i niemniej interesującymi dzielnicami.

Szczególnie urokliwy jest Rynek jeleniogórski, który otoczony jednolitymi stylistycznie kamieniczkami i z ratuszem umieszczonym pośrodku stanowi administracyjne (znajduje się tu Urząd Miasta), kulturalne i turystyczne centrum Jeleniej Góry. Nieopodal niego znajdują się dwie baszty, zabytkowe kościoły i budowle.

Ruchliwa aleja Wolności będąca jedną z najdłuższych ulic w Polsce zawiedzie nas do Cieplic Śląskich Zdrój do 1976 roku będących odrębnym miastem. Dziś ta uzdroswiskowa częśc miasta zachwyca urokliwym deptakiem z pałacem Schaffgotschów, dwoma kościołami i licznymi sanatoriami oraz pięknym parkiem Zdrojowym.

Nieco dalej leży Sobieszów, który również do 1976 roku był miastem. Tu z kolei z pewnością obejrzeć warto największą atrakcję Jeleniej Góry - stojący na skalnym urwisku zamek Chojnik. Równie ciekawa jest zabudowa centrum Sobieszowa z kościołami, kamienicami i dawnym pałacem.

Jeszcze dalej leży podgórski, niesamowicie klimatyczny Jagniątków ze świetnym kościołem zbudowanym na wzór góralski.

A co jeszcze oprócz tego? Warto obejrzeć dzielnicę Czarne z kościołerm w stylu zakopiańskim i zabytkowym dworem, dzielnicę Maciejowa ze stalowym krzyżem milenijnym i zabytkową świątynią czy największe osiedle mieszkaniowe Zabobrze niesamowicie wtopione w pejzaż górski.

W okolicach Jeleniej Góry znajduje się kilka gór z których roztaczają się rozległe panoramy calej Kotliny Jeleniogórskiej ale samo miasto najlepiej oglądać z wieży na Wzgórzu Krzywoustego skąd widać doskonale całe centrum, Zabobrze, okolice dworca i pasma górskie.

Jelenia Góra mimo dziś wybitnie turystycznego charakteru ma za sobą okres wielkiego uprzemysłowienia. Niestety dziś dużej części największych zakładów już nie ma (Confex, Anilux, Papiernia, Zakłady Mięsne i największy truciciel Karkonoszy - Celwiskoza) ale prężnie działają inne z branży farmaceutycznej, optycznej, narzędziowej, maszynowej, metalowej czy elektrotechnicznej.

Jelenia Góra jest też dużym centrum kulturalnym z filharmonią, muzeami, kinami, teatrami i galeriami. A wieczorem warto przysiąść w jednej z licznych kawiarenek bądź to na rynku, bądź na deptaku bądź w Cieplicach i wsłuchać się co mówią wiekowe mury tego wspaniałego miasta nazywanego perłą Karkonoszy. Do zobaczenia w Jeleniej Górze