x 
Twój koszyk jest pusty

Przędza,leki i famuły

patronaty 6 18 10 11

W centralnej Polsce, w sąsiedztwie Wielkiej Łodzi leży miasto, które jest dużo starsze niż jego "duża siostra",. Jakie to miasto?

Jest to miasto będące dawniej jednym z największych ośrodków przemysłowych w Polsce. Miasto, które miało szeroko rozwinięty przemysł działający w kilkudziesięciu branżach. Miasto, które było centrum gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym dla regionu. Miasto, które powstało dużo wcześniej niż większość okolicznych miast. To miasto to...Pabianice.

Pabianice powstały w XII wieku jako mała śródleśna (sic! - dawniej w centralnej części Ziemi Łódzkiej rosły tysiące hektarów lasów) osada. Jej nazwa związana jest z człowiekiem o imieniu Pabian (Fabian) a pochodził on prawdopdobnie z Czech. Pabianice przez lata rozwijały się a od XVIII wieku kwitł tu intensywnie przemysł. Liczne warsztaty tkackie wyparte potem przez wielkie manufaktury dawały zatrudnienie tysiącom mieszkańców. Największe z nich, rozbudowane znacząco w latach Polski Ludowej (Pamotex, Pawelana, Tkaniny Techniczne, Pawo, Pabia) wraz z upadkiem ustroju odeszły w przeszłość. Pozostały po nich wspomnienia i piękne gmachy fabryczne które są teraz poddawane rewitalizacji.

Szczególnie interesujący jest obiekt mieszczący dawne Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Pamotex" oraz Zakłądów Przemysłu Wełnianego "Pawelana" stojące w centrum miasta. Nieopodal znajduje sie historyczne centrum Pabianic - Stary Rynek - który utracił na znaczeniu w XIX wieku i dzis jest sennym nieco trącącym "myszką" miejscem z monumentalnym pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Zakłady pabianickie dawały przęzę i...pracę mieszkańcom. To dla nich budowano osiedla robotnicze zwane w lokalnej gwarze "famułami". Do dzisiaj pozostało jeszcze trochę takich budynków choć największe zbiorowisdko tych obiektów zostało wyburzone w latach 70 i 80-tych XX wieku aby ustąpić miejsca nowoczesnemu osiedlu z wielkiej płyty.

Pabianice słynęły i słyną z jeszcze jednej fabryki - pabianckiej "Polfy". Ten jeden z najstarszych zakładów farmaceutycznych Polski powstał w 1889 roku jako Fabryka Farmaceutyczna "Schweikert i Resiger". Po II wojnie światiowej zakłąd upaństwowiono i jako Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" produkowały setki leków głównie przeciwbólowych. Same zakłady mieszczą sie w zabytkowych obiektach na północy miasta.

A co jeszcze warto zobaczyć w Pabianicach? Z pewnością renesansowy zamek stojący w centrum miasta, kościoły ewangelicki i św. Mateusza; niezliczone kamienice czynszowe, gmachy użyteczności publicznej czy dawne fabryki.

I choć dziś Pabanice zdecydowanie żyją w cieniu Łodzi to zajedźcie tu choc na chwilę - zobaczycie niesamowicie klimatyczne, pełne zabytków miasto, którego uroda może zaskoczyć. A zatem do zobaczenia w Panianicach!